Salta al contingut principal

Recerca · Humanitats digitals · Preprint 2026

De què parlava el NO-DO, i en quines llengües

Primera anàlisi computacional de l'arxiu complet del noticiari del franquisme (1943–1981): 6.607 vídeos trossejats en 39.957 notícies classificades en 12 temes i 61 subtemes, i la llengua de cada fragment amb veu identificada sobre l'àudio.

Què és aquest estudi

El NO-DO (Noticiarios y Documentales) va ser el noticiari oficial de l'Espanya franquista, de projecció obligatòria a tots els cinemes entre gener de 1943 i maig de 1981. Per a tres generacions va ser, fins que la televisió es va generalitzar, l'única imatge en moviment de l'actualitat i la veu audiovisual més directa del règim. L'arxiu el publiquen avui en línia RTVE i la Filmoteca Española.

La historiografia sobre el NO-DO és abundant (una bibliografia recent en recull uns 300 treballs entre 1987 i 2023), però la imatge quantitativa del que mostrava descansa en la codificació manual de mostres parcials: un període, una regió, un tema. L'arxiu supera les 1.000 hores i les 30.000 notícies del noticiari. Aquest estudi fa a tot l'arxiu dues preguntes senzilles: de què parlava el NO-DO i en quines llengües. Hi respon amb tecnologies de la parla i del text i amb grans models de llenguatge, i posa l'èmfasi en dues coses: que cada xifra agregada es pugui portar fins a una notícia concreta amb el seu codi de temps, i que l'error de l'anotació automàtica es mesuri.

  1. Un mapa de la llengua parlada i de la llengua dels rètols de tot l'arxiu, que mostra que la transcripció automàtica existent (forçada al castellà) havia traduït al castellà el 84 % de la parla estrangera.
  2. La segmentació dels 6.607 vídeos en 39.957 notícies amb inici i final, cadascuna classificada en 12 temes i 61 subtemes, amb indicadors d'àmbit (nacional o estranger) i de presència de Franco en pantalla.
  3. Un protocol de validació (pilot, revisió de les notícies de baixa confiança i mostra aleatòria cega) i una comparació amb codificacions manuals independents.
  4. Una descripció de l'evolució temàtica del noticiari entre 1943 i 1981 i de la relació entre temes i llengües.

L'arxiu

El corpus és l'arxiu complet del NO-DO tal com el publica RTVE: 6.607 vídeos en set sèries. Per a cada vídeo s'han fet servir el sumari de RTVE (una descripció escrita per documentalistes que enumera les notícies per ordre), una transcripció automàtica prèvia de la locució amb marques de temps (140.554 segments), l'OCR dels rètols en pantalla (58.894, només al noticiari) i la pista d'àudio, descarregada de nou per identificar la llengua i descartada després.

L'arxiu
SèrieVídeosAnysNotíciesHores
Noticiari NO-DO 4.064 1943–1981 31.232 664
Revista Imágenes 1.200 1945–1969 4.712 198
Documentals en color 519 1949–1983 1.276 137
Arxiu Històric 460 1896–1970 1.172 93
Documentals en B/N 215 1939–1977 1.140 65
Imágenes del deporte 88 1968–1977 286 15
Arxiu Reial d'Alfons XIII 61 1903–1930 139 11
Total 6.607 1896–1983 39.957 1.183

681 vídeos (gairebé tot l'Arxiu Reial d'Alfons XIII i més de la meitat de l'Arxiu Històric) són còpies mudes.

Com s'ha fet

01

Llengua parlada

La transcripció existent es va fer amb la llengua forçada al castellà: quan se sentia una veu estrangera, el reconeixedor solia produir-ne una traducció. Per això la llengua s'ha identificat de nou a partir de l'àudio: dels fotogrames de parla que detecta Silero VAD se n'aplica el mòdul d'identificació de llengua de Whisper large-v3. Un fragment rep una llengua si p ≥ 0,6, o si p ≥ 0,4 i un classificador de text fastText hi coincideix amb p ≥ 0,6; el català, el gallec, el basc i el portuguès, que el model confon amb castellà amb accent, exigeixen p ≥ 0,8. Es diu que una llengua apareix en un vídeo si hi acumula almenys 5 segons.

02

Text en pantalla

Els rètols s'han deduplicat per vídeo (54.915 cadenes úniques) i només s'hi ha assignat llengua quan fastText i Lingua coincidien, o quan contenien almenys dues paraules pròpies del català, el basc o el gallec. La majoria són noms propis o massa curts i queden sense assignar: 3.395 reben llengua.

03

Segmentació i classificació

Una taxonomia de dos nivells, amb 12 temes i 61 subtemes, dissenyada amb un pilot iteratiu. Les notícies es classifiquen pel seu tema, no pel lloc ni per qui hi surt: un pantà que inaugura Franco és Economia i obres públiques, amb un indicador a part per a la presència de Franco. Per a cada vídeo, Claude Haiku 5.5 rep el sumari, la locució i els rètols amb marques de temps i retorna la llista de notícies contigües, cadascuna amb títol, segon d'inici i de final, subtema, confiança, àmbit, presència de Franco, llocs i persones. La sortida es restringeix amb un esquema JSON. Tot l'arxiu va costar uns 6 dòlars (18,4 milions de tokens d'entrada, 40,1 milions en memòria cau i 18,6 milions de sortida).

04

Revisió dels casos dubtosos

Les 2.683 notícies amb confiança inferior a 0,6 (6,7 %) les van tornar a examinar una a una agents de Claude Opus 5.5, amb el context restringit al tram de la notícia. El subtema va canviar en 1.036 casos, sobretot rètols de secció tractats com a notícies, insercions de «pàgina en color» i infraccions de la regla de tema sobre lloc. Les correccions gairebé no van moure les distribucions agregades (menys d'un punt per tema i dècada), perquè les notícies dubtoses són curtes.

Validació

En un pilot de 100 vídeos, Haiku va coincidir amb una classificació feta amb Claude Opus en el 82,7 % dels segons de pantalla en el tema i en el 75,6 % en el subtema. Després de la revisió es va extreure una mostra aleatòria simple de 400 notícies (llavor 2026) i dos agents d'Opus les van classificar des de zero sense veure les etiquetes automàtiques.

Validació
MesuraAcordκ de Cohen
Tema (12 classes) 88,0 % [84,4; 90,8] 0,86
Subtema (61 classes) 84,0 % [80,1; 87,3] 0,84
Tema, ponderat per durada 89,2 % —
Subtema, ponderat per durada 86,7 % —
Àmbit (nacional / estranger / colonial / desconegut) 94,8 % —
Franco en pantalla 99,8 % —

És l'acord entre dos models de la mateixa família amb les mateixes entrades, no l'exactitud davant d'un patró humà: acota la inestabilitat de les etiquetes, no la seva validesa. Una mostra codificada per persones és el primer del treball futur. Entre parèntesis, intervals de Wilson al 95 %.

Les llengües del NO-DO

De les 564 hores de parla detectada als 5.924 vídeos amb so, 562,5 reben llengua. El castellà suposa el 95,8 %. El segueixen l'anglès (2,5 %, 13,9 hores en 441 vídeos), el francès, l'italià, el portuguès i l'alemany. El català suma 27 minuts en 14 vídeos. 665 vídeos contenen almenys 5 segons d'una llengua diferent del castellà.

Un primer resultat afecta el mateix arxiu: el 84 % de la parla no castellana apareix traduïda al castellà en la transcripció existent. Qualsevol anàlisi de llengua basada en el text passaria per alt la major part de la parla estrangera.

Minuts de parla per llengua, sense el castellà

  • anglès : 831 min · 441 vídeos
  • francès : 196 min · 70 vídeos
  • italià : 119 min · 113 vídeos
  • portuguès : 114 min · 26 vídeos
  • alemany : 79 min · 48 vídeos
  • català : 27 min · 14 vídeos
  • àrab : 22 min · 5 vídeos
  • neerlandès : 12 min · 13 vídeos
  • rus : 7 min · 6 vídeos
  • gallec (dubtós) : 5 min · 9 vídeos
  • polonès : 2 min · 2 vídeos
  • japonès : 1 min · 1 vídeos
Tot l'arxiu. Identificació de llengua de Whisper large-v3 sobre l'àudio. El castellà (32.333 minuts, el 95,8 %) queda fora perquè es vegin les altres. El gallec és dubtós: gairebé tot són entrevistes en castellà mal identificades.

Parla no castellana per any

0 20 40 60 19451950195519601965197019751980
Percentatge de la parla identificada que no és castellà, totes les sèries. Només anys amb almenys mitja hora de parla. El pic de 1946–1951 és una propietat de les còpies conservades, no del que va sentir el públic.
Veure les dades
Any% no castellà
19434
19444,5
19454,2
194634
194739,7
194850,1
194954,5
195026
195125,2
19524,7
19535
19540,3
19551,5
19561
19570,9
19580
19591,3
19600,1
19611,1
19620,6
19630
19640,8
19653,8
19660,3
19671
19683,4
19690,3
19700,2
19710,5
19720,2
19730,4
19742,3
19750,7
19760,6
19770,2
19780
19790,5
19800,3
19810

El percentatge anual de parla no castellana és inferior al 5 % gairebé tots els anys, excepte el 1946–1951, quan arriba al 25–55 %. No és que el noticiari es locutés en anglès: a la majoria de còpies conservades d'aquells anys falta la locució espanyola, i el que se sent és el so original dels reportatges de noticiaris nord-americans i britànics que el NO-DO comprava (Signal Corps, Movietone). Qui faci servir l'àudio d'aquest període ho ha de tenir en compte.

Rètols en pantalla per llengua, sense el castellà

  • alemany : 244 rètols
  • anglès : 241 rètols
  • francès : 153 rètols
  • italià : 63 rètols
  • neerlandès : 51 rètols
  • català : 21 rètols
  • hongarès : 11 rètols
  • portuguès : 10 rètols
  • llatí : 2 rètols
  • noruec : 2 rètols
  • turc : 2 rètols
Rètols únics per vídeo amb llengua assignada (3.395). El 76 % són en castellà.

El que es llegeix en pantalla explica una altra història. Abans de 1968 no hi ha cap rètol en català (21 en total); des de la Transició apareixen cartells electorals, bitllets de la Generalitat republicana, comarques i exposicions. L'únic rètol en basc és el text de la Constitució de 1978. Les llengües estrangeres són cartells, premsa i senyals dels reportatges internacionals.

On apareixen les altres llengües

Català: el noticiari republicà i la Transició

La locució en català es concentra en el material republicà de 1937–1938 que guarda l'Arxiu Històric: Espanya al dia, el noticiari català de Laya Films, i Quan el camperol és soldat. Al NO-DO pròpiament dit només hi ha apunts en directe, com les paraules de Mario Cabré en el seu homenatge de 1977.

Versions per a l'estranger

Entre els documentals hi ha edicions muntades per a altres públics: en francès («Edición para Vichy», «Actualités espagnoles» per a Canes, «España y el Líbano»), en portuguès (Coimbra, Lisboa, Fàtima, la visita de Kubitschek) i en àrab (les visites del rei de Jordània i de Saud d'Aràbia).

Material estranger de guerra

L'alemany prové sobretot de la sèrie «Alemania 1940» i d'altres reportatges de guerra alemanys de l'Arxiu Històric; el francès, de produccions belgues i franceses dels anys trenta; el rus, de pel·lícules soviètiques de 1934 i 1937.

El que no hi apareix

No hi ha basc parlat. El gallec que detecta el model són, gairebé sempre, entrevistes en castellà mal classificades. La locució oficial del noticiari és castellana durant tot el període.

De què parlava el NO-DO

El noticiari es va segmentar en 31.232 notícies (7,7 per vídeo). La durada mitjana creix d'un minut als anys quaranta i cinquanta a dos minuts als setanta i tres minuts i mig el 1980–81: el noticiari passa de moltes peces breus a menys reportatges. La mesura és el temps en pantalla: una notícia de tres minuts pesa tres vegades més que una d'un minut.

Pes de cada tema per dècada

Pes de cada tema per dècada
Tema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Cultura i espectacle 17,519,124,836,845,6
Esports 20,623,123,721,27,2
Economia i obres públiques 10,811,511,110,613,4
Societat 7,710,410,38,111,7
Internacional 18,78,56,90,71,8
Règim i política 7,06,55,14,92,6
Ciència i tècnica 3,85,26,36,47,7
Forces armades 7,46,83,41,94,1
Religió 3,74,83,31,90,8
Turisme i territori 1,11,32,85,94,3
Curiositats i humor 1,52,52,31,50,7
Notícies5.8349.73710.6444.817199
Hores10617021815812
Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada (sense capçaleres ni crèdits). Els vuitanta són només 1980–81. Taula 3 del preprint.

Pes de cada tema per any, 1943–1981

  • Cultura i espectacle

    màx. 48,8 % · 1979

  • Esports

    màx. 26,7 % · 1949

  • Economia i obres públiques

    màx. 14,9 % · 1980

  • Internacional

    màx. 38,5 % · 1945

  • Societat

    màx. 29,3 % · 1981

  • Règim i política

    màx. 11,6 % · 1978

  • Forces armades

    màx. 13,5 % · 1946

  • Religió

    màx. 6,6 % · 1958

  • Ciència i tècnica

    màx. 9,6 % · 1980

  • Turisme i territori

    màx. 8,2 % · 1972

  • Curiositats i humor

    màx. 3,5 % · 1950

Noticiari NO-DO. Part del temps de notícies de cada any. Cada tema té la seva pròpia escala; la xifra marca el màxim. Les dades exactes són a la taula de dècades.

De la guerra a l'espectacle

Internacional és el tema que més cau: el 18,7 % als anys quaranta (el 71 %, la Segona Guerra Mundial i les seves seqüeles), el 8,5 % i el 6,9 % als cinquanta i seixanta (política exterior i Guerra Freda, més la reialesa i els famosos) i el 0,7 % als setanta. Cultura i espectacle puja del 17,5 % al 36,8 % i es converteix en el tema dominant del noticiari tardà. El folklore encapçala el tema als quaranta (29 %), els toros arriben al màxim als cinquanta (16 %) i després s'esvaeixen, el cinema retrocedeix, i l'art i el patrimoni creixen fins a gairebé la meitat del tema el 1980–81.

L'esport, constant

Esports ocupa una cinquena part estable del temps (20,6–23,7 %) fins als setanta. El futbol és només el 14–18 % d'aquest temps: el gruix és una llarga cua d'altres esports (boxa, tennis, hípica, vela, pilota…), el motor, l'atletisme i els esports d'hivern. Només cau als últims anys, quan el NO-DO deixa de ser obligatori.

El règim, dins d'altres temes

Règim i política com a tema propi és petit i minvant (del 7,0 % al 4,9 %). Els actes dedicats a Franco i les visites d'Estat hi predominen fins als seixanta, les organitzacions de Falange i del Movimiento cauen del 26 % al 7 % del tema, i els setanta porten la Casa Reial (28 %) i la Transició (15 %). Forces armades baixa del 7,4 % a l'1,9 %; als quaranta i cinquanta, la meitat del temps militar és material i exèrcits estrangers.

Del desenvolupisme al turisme

Economia i obres públiques es manté al voltant de l'11 % tot el període, però per dins passa de la indústria i l'agricultura (un quart cadascuna als quaranta) a les fires i el comerç (un terç als seixanta i setanta) i el transport. La religió té el màxim als cinquanta (4,8 %). Turisme i territori creix de l'1 % al 5,9 % als setanta, i Ciència i tècnica del 3,8 % al 6,4 %, amb un pic de la cursa espacial als seixanta.

La mirada cap endins

Als anys quaranta, els fets ocorreguts fora d'Espanya suposen el 52,8 % del temps; el percentatge baixa al 45,5 % als cinquanta, el 40,8 % als seixanta i el 27,2 % als setanta, i al 7,2 % el 1980–81. Els territoris colonials (Ifni, el Sàhara, Guinea i el Protectorat) mai no superen aproximadament l'1 %.

Temps dedicat a fets ocorreguts a l'estranger, per any

0 20 40 60 80 19451950195519601965197019751980
Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies amb àmbit estranger; la resta és Espanya, les colònies o desconegut.
Veure les dades
Any% estranger
194359,9
194461,6
194557,3
194639,3
194746,1
194849,8
194950,7
195047,4
195146,3
195248,4
195346,9
195445,3
195546,3
195646,6
195743,2
195844,1
195940,5
196042,6
196140,9
196243,3
196344
196445,3
196544
196639,8
196739,5
196834,6
196929,6
197026,8
197128,8
197228,5
197328
197429,6
197528,1
197634,7
197729,9
197811,8
19793,6
19803,7
198115,6

Franco en pantalla

Franco apareix o assisteix en 1.860 de les 31.232 notícies del noticiari (6,0 %). Com a percentatge del temps de pantalla, la seva presència és sorprenentment estable: entre el 3,7 % i el 12,2 % cada any de 1943 a 1975 (mitjana del 7,9 %), sense tendència clara, i nul·la després de la seva mort.

Només el 42 % d'aquest temps correspon a notícies el tema de les quals és la política; la resta són obres públiques, cultura, forces armades i esport que ell presideix. La política és un tema menor, però el dictador és una figura recurrent en tots els temes: la presència del règim és difusa més que temàtica.

Franco en pantalla, per any

0 5 10 15 19451950195519601965197019751980 Mort de Franco (nov. 1975)
Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies en què Franco apareix o assisteix, sigui quin sigui el tema (no compta si només se l'esmenta).
Veure les dades
Any% amb Franco
19438,6
19445
19456,1
194611,3
194711,1
19488,8
19498,1
19507,4
19516,7
19529,2
195312,2
195411,1
19559,4
19569,3
195710,3
19587,7
19599
19606,2
19618,9
19626,7
19637,1
19647,5
19656
19668,6
196710,1
19687,1
19696,1
19706,3
19717,4
19725
19737,1
19743,7
19755,1
19760
19770
19780
19790
19800
19810

Temes i llengües

Creuant les dues anàlisis (trams de parla no castellana d'almenys 5 segons dins d'una notícia), la parla estrangera es concentra en cultura, internacional, esports i forces armades. L'anglès predomina a les notícies d'esport, internacionals, militars i culturals; l'alemany i el francès se senten sobretot a les internacionals, i l'italià i el portuguès, a les culturals. Les veus estrangeres entren al noticiari a través de les imatges comprades d'esport i d'actualitat mundial i de les actuacions.

En quins temes se senten altres llengües

  • Cultura i espectacle : 521 min · sobretot anglès, portuguès
  • Internacional : 481 min · sobretot anglès, alemany
  • Esports : 433 min · sobretot anglès, francès
  • Forces armades : 357 min · sobretot anglès, francès
  • Economia i obres públiques : 216 min · sobretot anglès, alemany
  • Societat : 211 min · sobretot anglès, francès
  • Ciència i tècnica : 162 min · sobretot anglès, francès
  • Turisme i territori : 126 min · sobretot francès, portuguès
  • Règim i política : 109 min · sobretot anglès, àrab
  • Curiositats i humor : 82 min · sobretot anglès, italià
  • Religió : 73 min · sobretot anglès, italià
Minuts de parla no castellana dins de notícies de cada tema. Tot l'arxiu.

Les altres sèries

Les sèries difereixen molt entre si. Revista Imágenes és la més cultural (31 % de cultura i 18 % d'economia); els documentals en color dediquen una quarta part a la cultura i una altra al turisme i el paisatge; a l'Arxiu Reial i a l'Arxiu Històric dominen el militar i els actes oficials, i Imágenes del deporte és esport en un 90 %.

Pes de cada tema per sèrie

Pes de cada tema per sèrie
Sèrie Cultura i espectacleEsportsEconomia i obres públiquesInternacionalRègim i políticaForces armadesTurisme i territori
Noticiari NO-DO 2522118653
Revista Imágenes 3113183248
Documentals en color 25813311326
Documentals en B/N 17211011897
Arxiu Històric 155111392211
Arxiu Reial d'Alfons XIII 121314325271
Imágenes del deporte 49010000
Percentatge del temps de cada sèrie, temes principals.

Comparació amb la codificació manual

Per a 1943–1956, Gámir Orueta (2026) va comptar 11.873 notícies en 1.460 números a partir dels programes de mà impresos, el 40,4 % sobre Espanya. La segmentació automàtica dels 1.365 números d'aquest període disponibles a l'arxiu digital en dona 12.645 (un 6,5 % més, amb un 6,5 % menys de números), de les quals el 41,1 % tenen àmbit nacional. Tots dos estudis troben Madrid sobrerepresentada (27,9 % i 32,4 % de les notícies nacionals).

Per a Catalunya el 1960–1975, Santacana Torres (2021) troba que la política suposa el 5,2 % de les notícies; la xifra corresponent d'aquest estudi és el 3,0 %. Totes dues confirmen la política com a tema menor.

Tema per tema

Per a cada tema, el pes dels seus subtemes a cada dècada del noticiari i la notícia més llarga de cada subtema entre les classificades amb seguretat (de qualsevol sèrie). L'enllaç obre el vídeo a RTVE; el minut indica on comença la notícia. Els títols de les notícies són els de la classificació, en castellà.

Cultura i espectacle

Cultura i espectacle: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Art i patrimoni 3,23,55,811,922,0
Folklore 5,14,84,45,710,1
Música i teatre 1,21,23,46,58,2
Curses de braus 2,33,13,43,30,5
Moda 1,71,62,63,41,6
Cinema 2,02,32,12,42,1
Circ i varietats 0,81,31,31,3·
Literatura 0,80,91,21,61,2
Premsa i ràdio 0,50,50,80,7·

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Esports

Esports: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Altres esports 8,68,38,87,52,9
Futbol 3,53,83,43,90,6
Atletisme 2,83,14,22,70,2
Motor 1,73,22,93,00,8
Esports d'hivern 2,02,12,22,51,1
Ciclisme 1,41,71,31,00,7
Caça i pesca 0,50,90,90,60,9

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Economia i obres públiques

Economia i obres públiques: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Comerç i fires 1,72,33,63,81,6
Indústria 2,82,62,21,33,7
Agricultura 2,82,61,41,23,7
Pantans i obres 1,62,01,61,41,4
Transports 1,41,21,42,32,6
Habitatge 0,60,90,70,60,6

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Internacional

Internacional: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Guerres mundials 13,30,30,2··
Política exterior 2,53,12,80,10,5
Guerra Freda 0,93,02,30,11,1
Reialesa i famosos 1,31,61,40,20,2
Iberoamèrica i Filipines 0,50,30,20,2·
Vida en altres països 0,20,20,20,2·

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Societat

Societat: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Vida quotidiana 1,81,83,12,96,1
Catàstrofes 1,42,71,70,50,4
Escoles 0,91,11,21,40,7
Necrològiques 0,91,01,01,03,5
Sanitat 1,10,90,91,10,4
Successos 0,81,50,90,3·
Treball 0,60,70,70,50,7
Policia i justícia 0,40,70,70,4·

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Règim i política

Règim i política: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Visites d'Estat 1,82,91,41,10,5
Franco 2,51,91,90,9·
Falange i Movimiento 1,91,10,60,4·
Actes oficials 0,90,60,90,50,4
Casa Reial i Borbons 0,10,10,31,41,7
Transició ···0,7·

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Forces armades

Forces armades: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Exèrcits estrangers 3,63,81,40,4·
Maniobres i armament 1,41,20,80,71,8
Desfilades 1,81,00,80,71,7
Marroc i colònies 0,30,50,2··
Guerra Civil 0,30,20,20,10,6

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Religió

Religió: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Processons i festes 2,82,91,91,3·
Jerarquia i Vaticà 0,71,61,10,3·
Esglésies i monestirs 0,30,30,30,40,8

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Ciència i tècnica

Ciència i tècnica: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Invents 2,53,12,42,50,6
Natura 0,50,81,23,05,8
Cursa espacial 0,20,61,80,4·
Exploracions 0,30,40,60,2·
Medicina i ciència 0,30,30,30,41,3

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Turisme i territori

Turisme i territori: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Paisatges 0,80,61,14,23,7
Turisme 0,30,71,71,70,6

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Curiositats i humor

Curiositats i humor: Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.
Subtema Anys 40Anys 50Anys 60Anys 701980–81
Curiositats 1,22,12,01,10,8
Humor 0,30,50,30,5·

Noticiari NO-DO. Percentatge del temps de notícies de cada dècada que ocupa cada subtema.

La notícia més llarga de cada subtema

Discussió i límits

Les xifres quantifiquen, per a tot l'arxiu, una evolució que els historiadors havien descrit de manera qualitativa: un noticiari nascut en plena guerra com a finestra al món, dependent de les imatges alemanyes i nord-americanes, que es va anar girant cap endins i cap a l'entreteniment, el patrimoni i el lleure, mentre l'esport es mantenia constant. L'estabilitat de la presència de Franco i el poc pes de la política explícita encaixen amb el noticiari com a «nacionalisme banal» (Sánchez-Biosca, 2014): el règim és a tot arreu com a marc i com a figura, i rarament com a tema.

El mapa de llengües mostra un noticiari monolingüe per disseny: el català, el basc i el gallec hi són pràcticament absents, tant del so com dels rètols. Metodològicament, l'estudi mostra que avui és possible, amb un cost insignificant, anotar temàticament un arxiu audiovisual de 1.200 hores, en dos nivells i amb codis de temps, i que la dificultat principal és en una altra banda: en la taxonomia i les seves regles, en l'alineament dels sumaris humans amb transcripcions sorolloses i en la validació.

Límits

  • Validació sense patró humà

    L'acord es va mesurar entre models de la mateixa família amb les mateixes entrades; els biaixos compartits no es detectarien. Les comprovacions externes amb la codificació manual són encoratjadores, però parcials.

  • Entrades, no imatges

    La classificació es basa en els sumaris de RTVE, la locució i els rètols, no en l'anàlisi visual. Els sumaris són, alhora, una capa de catalogació moderna que condiciona la segmentació.

  • Taxonomia

    Tota taxonomia conté decisions, i els percentatges en depenen (per exemple, les fires de mostres a economia o l'artesania a folklore).

  • Temps i còpies

    El 16,7 % de les notícies tenen límits estimats. L'arxiu no és el noticiari tal com es va projectar: hi falten alguns números i les còpies de 1946–1951 no tenen, en bona part, la locució en castellà.

  • Identificació de llengua

    És poc fiable en fragments curts i entre llengües molt properes, i les cançons, els himnes i el cant en llatí poden etiquetar-se malament: els resultats sobre llengües minoritàries s'han de comprovar escoltant el fragment abans de citar-los.

Aquest és el primer mapa temàtic i lingüístic complet de l'arxiu del NO-DO, notícia a notícia i amb codis de temps. Més enllà de les grans tendències (de la guerra a l'espectacle, l'esport com a constant, la política com a marc més que com a tema, una veu monolingüe), l'aportació principal és un mapa per notícies que connecta cada xifra agregada amb una notícia i un segon concrets de les imatges de RTVE, i un protocol de validació per anotar arxius audiovisuals amb models de llenguatge.

Dades, codi i cita

El material audiovisual és públic a la web de RTVE; cada vídeo s'identifica pel seu identificador de RTVE. Les dades derivades (segmentació i classificació de les 39.957 notícies amb codis de temps, segments de llengua i taules agregades), la taxonomia, els prompts i els scripts estan disponibles a petició raonable de l'autor per revisar o replicar l'estudi (xavi@sorensen.ai). El material audiovisual pertany a RTVE i a la Filmoteca Española.

El preprint es publica amb llicència CC BY-NC-ND 4.0. No ha estat revisat per parells.

S'han fet servir grans models de llenguatge (Anthropic Claude Haiku 5.5 i Opus 5.5) com a instruments de recerca per a la segmentació, la classificació, la revisió i la validació, tal com es descriu al mètode.

Per citar l'estudi

Vinaixa Roselló, X. (2026). De qué hablaba el NO-DO, y en qué lenguas. Análisis computacional del archivo completo de noticiarios y documentales del franquismo (1943-1981). Preprint. https://doi.org/10.13140/RG.2.2.29332.26243

Referències

  1. Vinaixa Roselló, X. (2026). De qué hablaba el NO-DO, y en qué lenguas. Análisis computacional del archivo completo de noticiarios y documentales del franquismo (1943-1981). Preprint. https://doi.org/10.13140/RG.2.2.29332.26243 — ResearchGate https://www.researchgate.net/publication/416587484_De_que_hablaba_el_NO-DO_y_en_que_lenguas_Analisis_computacional_del_archivo_completo_de_noticiarios_y_documentales_del_franquismo_1943-1981
  2. RTVE y Filmoteca Española. NO-DO: noticiarios y documentales (archivo en línea). — rtve.es https://www.rtve.es/filmoteca/no-do/
  3. Radford, A. et al. (2023). Robust Speech Recognition via Large-Scale Weak Supervision (Whisper). ICML. — arXiv https://arxiv.org/abs/2212.04356
  4. Bain, M. et al. (2023). WhisperX: Time-Accurate Speech Transcription of Long-Form Audio. Interspeech. — arXiv https://arxiv.org/abs/2303.00747
  5. Silero Team (2021). Silero VAD: pre-trained enterprise-grade Voice Activity Detector. — GitHub https://github.com/snakers4/silero-vad
  6. Arnold, T. & Tilton, L. (2019). Distant viewing: analyzing large visual corpora. Digital Scholarship in the Humanities, 34. — DSH https://doi.org/10.1093/llc/fqz013
  7. Törnberg, P. (2024). Large Language Models Outperform Expert Coders and Supervised Classifiers at Annotating Political Social Media Messages. Social Science Computer Review. — SSCR https://doi.org/10.1177/08944393241286471